Το πρόγραμμα της 14ης εβδομάδας του «Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ Basketball League 2017-2018»

«Σκληρές μάχες» με φόντο τις προνομιούχες θέσεις που οδηγούν στην επόμενη φάση περιλαμβάνει η δέκατη τέταρτη αγωνιστική του τοπικού πρωταθλήματος καλαθοσφαίρισης «Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ Basketball League 2017-2018».

Την «αυλαία» θ’ ανοίξουν οι Ζευς με τους Λύκους και οι παίκτες του Κιμιγκέλη θα επιχειρήσουν να εξαντλήσουν τις όποιες ελπίδες τους για πρόκριση. Όμως, το γεγονός πως παρουσιάζονται κάκιστοι επιθετικά και εξαιρετικά αργοί στις επιστροφές τους αμυντικά, δεν τους δίνει πολλές ελπίδες απέναντι στον Λουίτζι και την παρέα του.

Την επόμενη μέρα το… μενού ξεκινάει με τους παίδες, που μετρούν δύο σερί ήττες, να υποδέχονται τον εξαιρετικά φορμαρισμένο Αετό 1. Οι αθλητές του Αετού ξέρουν να διαχειρίζονται παιχνίδια σαν και το συγκεκριμένο, όμως ο τρόπος παιχνιδιού των «πιτσιρικάδων» αφήνει ανοιχτά όλα τα ενδεχόμενα.

Στη συνέχεια, Γερόλυκοι και Αετός 2 θα «κονταροχτυπηθούν» μεταξύ τους, με τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έχουν επιστρέψει στις θετικές εμφανίσεις, να θέλουν ακόμα περισσότερο το δίποντο, ώστε να παραμείνουν «ζωντανοί» στη «μάχη» για πρόκριση. Ωστόσο, μόνο αδιάφορους δεν λες τους αντιπάλους τους που προσπαθούν να προκριθούν απευθείας στους «οκτώ».

Στο μεταξύ, Βετεράνοι και Two Brothers θα «παλέψουν» για το ροζ φύλλο αγώνα, που θα τους επιτρέψει να πλασαριστούν ακόμα καλύτερα στην «τετράδα». Αδυναμίες έχουν παρουσιάσει τελευταία οι πρωτοπόροι στο παιχνίδι τους και αυτές θα επιχειρήσουν να εκμεταλλευτούν Τσακριός και Καφούρος, αλλά πολλά θα κριθούν στις «μάχες» κάτω απ’ το καλάθι.

Το… επιδόρπιο της ημέρας θα σερβίρουν οι παίκτες του Πηγάσου, οι οποίοι θα ολοκληρώσουν τις εμφανίσεις τους στο πρώτο γύρο απέναντι στους Εφήβους της Α.Ε.Σ. Οι παίκτες του Αξιώτη θα παραταχθούν με την ψυχολογία στα ύψη μετά τη νίκη τους στα μέσα της εβδομάδας επί των παίδων, ενώ για τους «αεροπόρους» αμφίβολος παραμένει ο Κατηκαρίδης, η παρουσία του οποίου αποτελεί… βαρόμετρο για την απόδοση της ομάδας του.

Αναλυτικά το πρόγραμμα έχει ως εξής:

 14η Αγωνιστική

ΣΑΒΒΑΤΟ 10/3/2018
Ζευς – Λύκοι (17:00)

ΚΥΡΙΑΚΗ 11/3/2018
Αετός 1 – Α.Ε.Σ Παίδες (14:30)
Γερόλυκοι – Αετός 2 (16:15)
Βετεράνοι – Two Brothers (18:00)
Πήγασος – Α.Ε.Σ Έφηβοι (19:45)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Βαθμοί/ Νίκες-Ήττες/ Πόντοι/Διαφορά Πόντων
1. Βετεράνοι                        17/ 8-2/ 618-436/+182
2. Πήγασος                         16/ 7-3/ 501-493/+8
3. Two Brothers                 16/ 7-3/ 553-504/ +49
4. Ζευς                                 16/ 6-4/ 611-581/ +30
5. Αετός 1                            16/ 7-2/ 559-442/ +117
6. Α.Ε.Σ Παίδες                 15/ 6-3/ 523-470/ +53
7. Α.Ε.Σ Έφηβοι                13/ 4-5/ 507-509/ -2
8. Επαλαίμαχοι                 12/ 3-6/ 442-447/ -5
9. Γερόλυκοι                      12/ 3-6/ 489-619/ -130
10. Αετός 2                         11/ 3-6/ 433-434/ -1
11. Λύκοι                             11/ 2-7/ 374-506/ -132
12. Πειρατές                       4/ 1-10/ 121-290/-169

*Οι ομάδες προκρίνονται απευθείας στην φάση των οκτώ (8)
*Οι ομάδες θ’ αγωνιστούν σε νοκ-άουτ αγώνα για τη συμμετοχή στους στη φάση των οκτώ (8) 
*Σε περίπτωση ισοβαθμίας δύο ομάδων μετράει το μεταξύ τους αποτέλεσμα.
* Ο Πήγασος, οι Two Brothers, οι Βετεράνοι και ο Αετός 2 έχουν από έναν μηδενισμό. 
*Οι πειρατές έπειτα από δύο μηδενισμούς έχουν αποβληθεί απ’ το πρωτάθλημα