Το αποτέλεσμα του εξ’ αναβολής αγώνα της 9ης αγωνιστικής του «Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ Basketball League 2017 – 2018»

«Φωτιά» στη… μάχη για μία θέση που οδηγεί στον αγώνα μπαράζ για πρόκριση στην επόμενη φάση έβαλε ο Αετός 2 μετά την επικράτηση επί των Λύκων στο εξ’ αναβολής παιχνίδι της ένατης αγωνιστικής του τοπικού πρωταθλήματος καλαθοσφαίρισης «Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ Basketball League 2017 – 2018».

Οι δύο χειρότερες επιθέσεις του πρωταθλήματος «διασταυρώθηκαν» και το γεγονός πως χρειάστηκαν πέντε αγωνιστικά λεπτά για να σημειωθεί το πρώτο καλάθι είναι χαρακτηριστικό του θεάματος που είχαμε την… ατυχία να παρακολουθήσουμε. Ωστόσο, μόλις ο Αετός άρχισε να εκμεταλλεύεται την υπεροχή του κάτω απ’ το καλάθι με τους Παπαβασιλείου (12 π.) και Γεωργακούδη (11 π.), οι οποίοι βρέθηκαν σε καλή μέρα, άρχισε να αυξάνει τη διαφορά του, κλείνοντας το ημίχρονο προηγούμενος με δεκαοκτώ πόντους (27-9). Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μετά τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου χαλάρωσαν πιστεύοντας πως το ματς έχει τελειώσει, όμως οι Λύκοι είχαν ήδη «σκάσει» απ’ την προσπάθεια, αφού κατέβηκαν με αρκετές ελλείψεις στον αγώνα κι έτσι δίκαια γνώρισαν την βαριά ήττα με 51-26.

Αναλυτικά τ’ αποτελέσματα του εξ’ αναβολής παιχνιδιού και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

12. Πειρατές                   4/ 1-10/ 121-290/-169

*Οι ομάδες προκρίνονται απευθείας στην φάση των οκτώ (8)
*Οι ομάδες θ’ αγωνιστούν σε νοκ-άουτ αγώνα για τη συμμετοχή στους στη φάση των οκτώ (8)
*Σε περίπτωση ισοβαθμίας δύο ομάδων μετράει το μεταξύ τους αποτέλεσμα.
* Ο Πήγασος, οι Two Brothers, οι Βετεράνοι και ο Αετός 2 έχουν από έναν μηδενισμό.