Η κλήρωση του «Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ Basketball League 2019 – 20»

Πραγματοποιήθηκε σήμερα στα γραφεία διοίκησης του Οργανισμού η κλήρωση του τοπικού πρωταθλήματος καλαθοσφαίρισης «Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ Basketball League 2019-20» που διοργανώνει ο Δημοτικός Αθλητικός Πολιτιστικός Περιβαλλοντικός Οργανισμός Σαντορίνης σε συνεργασία με την Αθλητική Ένωση Σαντορίνης.

Το φετινό πρωτάθλημα θα διεξαχθεί σε έναν όμιλο δώδεκα ομάδων με τις πρώτες οκτώ να διασταυρώνονται μεταξύ τους στη φάση των Playoff για την πρόκριση στο Final 4 του θεσμού σε νοκ άουτ παιχνίδι.

Μάλιστα, έπειτα από ομόφωνη απόφαση των αρχηγών των ομάδων ψηφίστηκε να καταργηθεί το άρθρο 7 της παραγράφου 3 της προκήρυξης του πρωταθλήματος που αφορά το ασυμβίβαστο ανάμεσα στους παίκτες – προπονητές και διαιτητές.

Τέλος, έπειτα από ψηφοφορία των εκπροσώπων των ομάδων ορίστηκε και η πενταμελής επιτροπή, η οποία είναι το αρμόδιο όργανο για την επιβολή των ποινών και την ομαλή διεξαγωγή του πρωταθλήματος και αποτελείται από τους εξής:

Η ΠΕΝΤΑΜΕΛΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗ
Αλαφούζος Βασίλειος (Πρόεδρος Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ)
Βλαβιανός Βαλάντης (Πρόεδρος Α.Ε.Σ)
Ζώρζος Μερκούρης (Εκπρόσωπος Ομάδων)
Παπαδημητρόπουλος Κων/νος (Εκπρόσωπος Διαιτητών)
Σκαρμούτσου Ελένη (Εκπρόσωπος Κριτών)

Αγγελάκη Μαρία (Αναπληρωματική Προέδρου Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ)
Καφούρος Ιωάννης (Αναπληρωματικός Προέδρου Α.Ε.Σ)
Κιμιγκέλης Στάμος (Αναπληρωματικός Εκπροσώπου Ομάδων)

Αναλυτικά το πρόγραμμα των αγωνιστικών έχει ως εξής:

ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΕΣ

1η Αγωνιστική
Α.Ε.Σ – Κα Μιν Soon
Αετός 3 – Αετός 2
Bombayers – Πήγασος
Αετός 1 – Οκλαχώμα Islanders
Λύκοι – Πυροσβεστική
Two Brothers – Πάνθηρες

2η Αγωνιστική
Πήγασος – Α.Ε.Σ
Bombayers – Λύκοι
Αετός 2 – Αετός 1
Πυροσβεστική – Αετός 3
Κα Μιν Soon – Two Brothers
Οκλαχώμα Islanders – Πάνθηρες

3η Αγωνιστική
Λύκοι – Α.Ε.Σ
Αετός 1 – Πυροσβεστική
Οκλαχώμα Islanders – Αετός 2
Two Brothers – Πήγασος
Αετός 3 – Bombayers
Κα Μιν Soon – Πάνθηρες

4ηΑγωνιστική
Bombayers – Αετός 1
Two Brothers – Λύκοι
Α.Ε.Σ – Αετός 3
Πυροσβεστική – Οκλαχώμα Islanders
Πήγασος – Κα Μιν Soon
Αετός 2 – Πάνθηρες

5η Αγωνιστική
Οκλαχώμα Islanders – Bombayers
Λύκοι – Κα Μιν Soon
Αετός 3 – Two Brothers
Αετός 2 – Πυροσβεστική
Αετός 1 – Α.Ε.Σ
Πήγασος – Πάνθηρες

6η Αγωνιστική
Κα Μιν Soon – Αετός 3
Two Brothers – Αετός 1
Bombayers – Αετός 2
Πήγασος – Λύκοι
Α.Ε.Σ – Οκλαχώμα Islanders
Πυροσβεστική – Πάνθηρες

7η Αγωνιστική
Πυροσβεστική – Bombayers
Αετός 2 – Α.Ε.Σ
Οκλαχώμα Islanders – Two Brothers
Αετός 3 – Πήγασος
Αετός 1 – Κα Μιν Soon
Λύκοι – Πάνθηρες

8η Αγωνιστική
Two Brothers – Αετός 2
Λύκοι – Αετός 3
Κα Μιν Soon – Οκλαχώμα Islanders
Πήγασος – Αετός 1
Α.Ε.Σ – Πυροσβεστική
Bombayers – Πάνθηρες

9η Αγωνιστική
Αετός 2 – Κα Μιν Soon
Οκλαχώμα Islanders – Πήγασος
Αετός 1 – Λύκοι
Πυροσβεστική – Two Brothers
Bombayers – Α.Ε.Σ
Αετός 3 – Πάνθηρες

10η Αγωνιστική
Κα Μιν Soon – Πυροσβεστική
Two Brothers – Bombayers
Λύκοι – Οκλαχώμα Islanders
Αετός 3 – Αετός 1
Πήγασος – Αετός 2
Α.Ε.Σ – Πάνθηρες

11η Αγωνιστική
Κα Μιν Soon – Bombayers
Αετός 2 – Λύκοι
Οκλαχώμα Islanders – Αετός 3
Πυροσβεστική – Πήγασος
Α.Ε.Σ – Two Brothers
Αετός 1 – Πάνθηρες

Φάση των 8 (PlayOffs)

1ος – 8ος (νικητής 1)
2ος – 7ος (νικητής 2)
3ος – 6ος (νικητής 3)
4ος – 5ος (νικητής 4)

FINAL 4

Ημιτελικά
Νικητής 1 – Νικητής 4 (finalist 1)
Νικητής 2 – Νικητής 3 (finalist 2)

Μικρός Τελικός
Ηττημένος Finalist 1 – Ηττημένος Finalist 2

Τελικός
Finalist 1 – Finalist 2